Korzyści wynikające z obecności na giełdzie
Pomimo wielu obowiązków ciążących na firmach giełdowych a nawet zagrożeń, spółki decydują się na wprowadzenie swoich akcji do obrotu publicznego.
Oto podstawowe korzyści, które osiągają:
Dostęp do szerokiego rynku kapitałowego
Chociaż poniższe możliwości są dostępne (z pewnymi modyfikacjami lub ograniczeniami) również dla spółek pozagiełdowych, jednak w praktyce giełda daje ogromną przewagę – adresowanie swojej oferty publicznie, a więc na nieporównanie szerszą skalę.
Emisja akcji
Głównym powodem jest dla którego spółki decydują się na wejście na giełdę jest możliwość pozyskania kapitału poprzez emisję akcji w ofercie publicznej. Pozwala to nie tylko na podniesienie kapitału akcyjnego, ale także, w większości przypadków, na uzyskanie aggio, czyli czystego zysku wynikającego z różnicy pomiędzy ceną emisyjną a wartością nominalną akcji.
Emisja obligacji
Obligacje są dla spółek instrumentem zaciągania pożyczki u wielu wierzycieli (obligatariuszy) jednocześnie. Dzięki nim są w stanie uzyskać pożyczki na dłuższy okres i na korzystniejszych warunkach niż w specjalizujących się w tego rodzaju działalności bankach. Emitent powinien jednak reprezentować wysoki poziom stabilności i zaufania, tak aby jego obligacje znalazły odpowiednią liczbę nabywców (tzw. subskrybentów). Środki uzyskane z emisji mogą być przeznaczonej jedynie na cele określone w obligacji.
Istnieje także możliwość emisji obligacji zamiennych, dzięki którym emitent ma możliwość spłacenia kwoty pożyczki własnymi akcjami.
Rynkowa wycena przedsiębiorstwa
Notowania akcji są odzwierciedleniem wyceny spółki przez inwestorów, biorących pod uwagę samą spółkę jak i informacje rynkowe. Należy jednak pamiętać, że na kurs akcji mają także wpływ ruchy spekulacyjne (niekoniecznie mające związek z wynikami firmy) oraz fakt, że inwestorzy nie posiadają wszystkich informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości firmy (choć teoretycznie gwarantuje im to prawo). Niemniej wycena rynkowa przez wielu uważana jest za podstawowy sposób oszacowania wartości firmy.
Płynność udziałów
Istotną barierą dla inwestorów przy nabywaniu akcji może być obawa przed trudnością ich zbycia. Sprzedaż akcji nie znajdujących się w publicznym obrocie, w przeciwieństwie do tych notowanych na giełdzie, które uważane są za bardziej płynne (łatwiej zbywalne), może być dość kłopotliwa. Zbycie akcji po kursie rynkowym nie powinno być problemem. Należy jednak pamiętać nie zawsze ich sprzedaż jest możliwa lub opłacalna.
Możliwość przejmowania firm w zamian za własne akcje
Spółki akcyjne mają możliwość przejmowania innych firm w zamian za własne akcje. W przypadku spółek giełdowych dodatkowym ułatwieniem może być możliwość odniesienia się do rynkowej wyceny akcji spółek.
Wzrost wiarygodności i prestiżu firmy
Znaczenie ma tutaj sam fakt dopuszczenia spółki do publicznego obrotu. Wiąże się on bowiem z ostrymi kryteriami, które taka spółka musi spełniać, oraz obowiązkiem podawania do publicznej wiadomości sprawozdań z bieżącej działalności. Ułatwia to inwestorom ocenę kondycji finansowej i ogólnej sytuacji przedsiębiorstwa.
W praktyce okazuje się, że spółki giełdowe cieszą większą wiarygodnością niż inne podobne firmy, których akcje nie znajdują się w publicznym obrocie, dzięki czemu są traktowane jako bardziej atrakcyjni partnerzy czy kredytobiorcy.
Koszty wejścia na giełdę
Proces wprowadzenia przedsiębiorstwa na giełdę jest czasochłonny i kosztowny. Wydatki związane z wejściem na giełdę zależą od wielkości firmy (generalnie im większa firma tym mniejszy procent wpływów stanowią koszty emisji), metody sprzedaży akcji, oraz nakładów na reklamę (co jest szczególnie istotne w przypadku spółek debiutujących na rynku publicznym).
Sumaryczne koszty wprowadzenia spółki na WGPW oscylują w granicach 5-10% wartości emisji.
Koszty emisji są wartościami niematerialnymi i prawnymi i są amortyzowane przez 5 lat.
Obowiązki informacyjne spółek giełdowych
Aby zagwarantować inwestorom równy dostęp do informacji o spółce, które mogą mieć wpływ na cenę jej walorów, prawo nakłada na spółki określone obowiązki informacyjne.
Najważniejsze z nich to:
- informowanie o znaczącej zmianie aktywów
- informowanie o zawarciu znaczących umów
- informowanie o transakcjach kupna-sprzedaży akcji dokonywanych przez członków zarządu i rady nadzorczej o wartości przekraczającej 5,000 euro.
- publikacja raportów dotyczących działalności spółki:
- raportów kwartalnych
- raportów półrocznych
- raportów rocznych
- skonsolidowanych raportów kwartalnych (od 2001r.)
- skonsolidowanych raportów półrocznych
- skonsolidowanych raportów rocznych
Wszystkie te informacje te nadsyłane są do:
- Komisji Papierów Wartościowych i Giełd
- Giełdy Papierów Wartościowych
- Polskiej Agencji Prasowej
Spółki sporządzają raporty według formularzy opracowanych przez KPWiG. Informacje w nich zawarte są dość obszerne (szczególnie odnosi się to do raportów półrocznych i rocznych).
Ponadto spółki notowane na giełdzie nie mogą wydać żadnego komunikatu w dniu sesji w godz. 10-16. Jeśli tak się stanie Zarząd Giełdy może podjąć decyzję o zawieszeniu notowania akcji danej spółki.