Złoto kontra kolorowe koraliki

zlotaWiększość ludzi zapytanych o elegancką biżuterię z pewnością wskaże wyroby ze złota, najlepiej białego, platyny czy pereł, ewentualnie srebra. Mało komu przyjdą na myśl ozdoby robione ręcznie i sprzedawane na ulicach czy drogą internetową. Tymczasem, oferta tych ostatnich może niejednego sceptyka bardzo zaskoczyć. Eleganckie są nie tylko wyroby z metali i kamieni szlachetnych, ale także mniej wyszukane, a przy tym bardzo oryginalne. Produkowane z koralików, cyrkonii czy rzemienia zaskakują dokładnością wykończenia i eleganckimi zdobieniami. Ogromną zaletą biżuterii ręcznie wykonanej jest przede wszystkim jej unikatowość. Tam gdzie nie ma mowy o masowej produkcji, do głosu może dojść charakterystyczny styl, wyróżniający się z otoczenia. Poza tym nie trzeba całkowicie rezygnować z bardziej wyszukanych materiałów. W ręcznie wykonanych ozdobach także można znaleźć elementy srebra czy złota. Wystarczy dobrze poszukać i przeanalizować oferty poszczególnych producentów ręcznie robionej biżuterii.

Każda biżuteria wymaga opieki i troski. Choć większość ludzi raczej nie poświęca pielęgnacji tego rodzaju wiele uwagi, warto przejrzeć katalogi firm jubilerskich i poszukać kilku akcesoriów. I tak najważniejsze jest odpowiednie pudełko, ewentualnie szkatułka. Pozwala przechowywać całą biżuterię w jednym miejscu, dzięki czemu można w każdej chwili wyciągnąć odpowiedni komplet. Podobnie jak w przypadku garderoby utrzymanie porządku sprawdza się także przy biżuterii. Pudełko z odpowiednią liczbą przegródek pozwoli na posegregowanie drobiazgów i ułatwi do nich dostęp. Poza tym ważne jest także stosowanie środków pielęgnacyjnych. Należy sięgać po te dostosowane do konkretnych kamieni szlachetnych. Różne rodzaje złota wymagają często zastosowania dopasowanych środków. Podobnie jest chociażby ze srebrem. O biżuterię warto dbać, szczególnie gdy posiada ona wartość symboliczną i ma służyć wiele lat. Oczywiście drogie kamienie czy metale szlachetne nie ulegają zniszczeniu szybko i przy byle okazji. Ich odpowiednie zakonserwowanie może pomóc cieszyć się nimi przez długi czas.

Piękny strój wymaga równie urodziwej oprawy. A zapewnia ją głównie biżuteria, spośród której prym wiedzie naszyjnik. Oprócz dokładnego wykonania i wykorzystania wysokiej klasy metali szlachetnych, ważne pozostaje także to, co owy łańcuszek podtrzymuje. A zatem zawieszka i to nie byle jaka, gdyż wykonana z najpiękniejszych minerałów. Na co się jednak zdecydować, gdy oferta jest bogata i kusi różnymi barwami. Od spokojnego i trochę zimnego szmaragdu po wyrazisty i kuszący rubin. Wszystko zależy od gustu i preferencji, choć niektórzy jubilerzy podkreślają, że poszczególne kamienie charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Jedne symbolizują siłę i żywotność, celem innych jest zapewnienie pomyślności i miłości, podczas gdy jeszcze inne prowadzą do osiągnięcia harmonii. Wiele osób taka charakterystyka przekonuje i wybierają kamienie, które mają wspomóc w konkretnej kwestii. Argumenty takie są brane pod uwagę między innymi gdy wybiera się prezent dla bliskiej osoby i chce się jej życzyć rozwiązania problemów i pomyślnego obrotu spraw.